Cerrahi Ameliyat Önlüğü Nedir ? 2021 Medikal

Fimmedical Ameliyat Önlüğü

Dünya sağlık konusunda önemli bir yol katederken hijyen kurallarına da fazlasıyla özen gösterilmektedir. Hijyen ile birlikte medikalin tekstil yönünü oluşturan cerrahi materyallerinde kullanım hızı ve alanı artmıştır bunların en başında ameliyat önlüğü gelmektedir.

Sağlık alanında kullanılan cerrahi önlükler; salgın hastalıkların yanı sıra sağlık çalışanlarına kan yolu ile bulaşan organizmayı vucüt temasından engellemek amacıyla kullanılır.

Enfeksiyon olan ortam ile olmayan ortam arasına mesafe oluşturup steril kalmak için belirlenmiş bu alan için tasarlanmış giysiler cerrahi önlüklerdir. Cerrahi giysilerin farklı içerikleri olsa da en önemli olanı cerrahi önlükler listenin başındadır.

fim medical amelyat tulumu
fim medical amelyat tulumu

Ameliyathane için Cerrahi Önlüğünün ( ameliyat önlüğü ) Önemi

Ameliyathane ortamının steriliasyonu tüm sağlık birimlerden daha önemli bir konu olarak ayrıştırılır. Ortamda oluşabilecek enfeksiyon, mikrop veya bakteri bir tek sağlık çalışanlarından veya ortamdan kaynaklı olmayabilir, hasta bu enfeksiyonun kaynağı olarak ameliyathane de bir etkendir.

Bu sebeple enfeksiyonun veya bakterinin ortama yayılması bir çok yönlü olabilir. Hepatit B, HIV vb. gibi hastalıkların ortam oluşması halinde hastanın vücudundan ameliyatı yürüten personellere virüs olarak geçmesi söz konusudur.

Böyle bir durumun gerçekleşmesi sonucu farklı sağlık sorunları sağlık çalışanlarını da etkilememesi yada etkisinin en aza inmesi için öncelikli olarak ameliyat ekibinin ve hastanın ameliyat önlüğü kullanması büyük önem kazanır.

Medikal önlüklerin koruyuculuğu ve hastalığa karşı teması azaltma özelliği tibbi olarakta onaylanmıştır.

Tek Kullanımlık Cerrahi önlükler

Yapılan herhangi bir cerrahi müdahalede hastanın sağlığının korunması için kullanılan tüm önlükler tek kullanımlıktır. Bu önlükler bir kullanım için tasarlanmış olup dokusuz yüzey denilen kumaş türünden elde edilmektedir.

Cerrahi önlükler yağ, kan, su ve diğer sıvı malzemlere karşı güçlü bir direnç gösterir. Bu sebeple çok tercih edilir. Tıbbi alanlar, yiyecek hazırlama birimleri ve temizlik görevlileri için kişisel anlamda koruma sağlamak amacı ile tek kullanım öneriliyor.

Tek Kullanımlık Cerrahi Önlük Kullanılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tek Kullanımlık önlükler enfeksiyonun korunmasının yanı sıra doğru kullanımı da önemlidir. Yanlış kullanımın vücuda oluşturacağı enfeksiyon ile farklı sonuçlar doğrabilir.

Cerrahi önlükler gelişmiş yırtılma gücüne sahip olması gerekir. Dayanıklı olması ve hava geçiriciliği de medikal önlükler için bir başka etkendir.

Her zaman önlüklerin büyük boyutlarda olması enfeksiyon veya bakteri kontrolü için çok daha fazla vücut kapsamına yer açar. Ameliyat önlüğün rulo halinden ayrılması her zaman yüksek kalitede oluşturulmuş deliklere bağlıdır.

Bilim insanları medikal önlüklerin idael kalınlığını  +%20 veya -%20 toleransa sahip olacak şekilde 18-22 mikrometre olarak önermişlerdir. Etkili bir koruma seviyesiye ulaşmak için genel olarak ağır hizmet tipi plastik üretiminden elde edilip kolay giyilmesine dikkat çekilmelidir.

Tek kullanımlık önlüklerde konfor özelliği, enfeksiyon bulaşma riski , sağlık personeli ile hasta güvenliği ve maddi yönü gibi bir çok denge detayı da göz önünde bulundurulmalıdır.

Ameliyat önlüklerinin kalitesi hakkında bilgi verdiğimiz yazımızı okumak için medikal ameliyat önlüklerinin kalitesi nasıl anlaşılır ‘a geçiniz