Cerrahi Maske Takmanın Zamanı Yoktur

cerrahi maske takmak

Medikal maske taktığınızda nasıl kullanmanız gerektiğini bilmeniz gerekiyor. Sadece kullanmak değil nasıl imha etmeniz gerektiğine de özen göstermelisiniz. Sağlığınız yerinde ise dışarı çıkmanızı gerektirecek herhangi bir durumda cerrahi maskenizi mutlaka takın. Kullandığınız asansörde karşılaşacağınız koronovirüs enfeksiyonlu bir kişi şüphesini göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Mutasyona uğrayan koronavirüs ile artık insanlar çift medikal maske takmayı tercih ediyor. Eğer öksürüyor veya hapşırıyorsanız medikal maskenizi diğer insanları riske atmamak adına özenle takmanızda fayda var. Sadece cerrahi maske takmak yeterli değil alkol bazlı sabun veya dezenfektan ile ya da su ile el temizliğine özen gösterilmeli hatta bu işlem sık sık yapılmalıdır.

Cerrahi Maske Kullanımında Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Cerrahi maske takmadan ellerimizi sabunlu su ile temizliyoruz veya alkol bazlı dezenfektanları kullanarak dezenfekte ediyoruz. Medikal maskeyi taktıktan sonra burun kısmındaki teli sıkıştırarak burnumuzun dışardan alabileceği bir hava alanı oluşturmasını engellemeliyiz. Ağız kısmımızın da çene altındaki kısmında boşluk kalmayacak şekilde kapatmalıyız.

Medikal maskeyi taktıktan sonra dokunmamaya özen göstermeliyiz. Dokunma mecburiyetinde kaldığımız anlar olabilir ve hemen ellerimizi su ve sabunla yıkamalı yıkama durumumuz yok ise alkol bazlı dezenfektan kullanmalıyız.

Medikal maskemizi belli sıklıkta değiştirmeliyiz. Nemli olduğu hissettiğimizde de yenisini takmalı 3 katlı cerrahi maskeleri tekrar kullanmamalıyız. Medikal maskelerin koruma güvenilirliğinden emin olmamız gerektiği kadar da değiştirme sıklığına önem vermeliyiz. Kapalı ortamlarda nem veya sıcaklık oranına göre değiştirme sıklığı artar. Açık alanlarda kullanılan medikal maskelerde de aynı şey zaman zaman geçerli olur.

Medikal maskenin takma önemi kadar çıkarma konusunda da dikkat etmeliyiz. Medikal maskemizi çıkarırken yüz kısmına dokunmadan arkadan ya da kulak kısmından parmak ucu ile çıkarıp ağzı sürekli kapalı olan çöp kutularına atmalıyız. Derhal ellerimizi yıkayıp dezenfektan ile el temizliğimizi tamamlamalıyız.

Korona virüsün varyantlarına karşı cerrahi maske ile ilgili yazımız yayındadır.