CERRAHİ MASKELER HAKKINDA DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

Fimmedical Ameliyat Önlüğü

Son zamanlarda karşımıza çıkan ve en çok kullandığımız kelimelerden maske, mesafe ve hijyen… Bu üç kelime hayatımızda önemli gereksinimlerden bir kaçı olmaya devam ediyor. Korona virüs dünyayı sararken kendimizi korumanın temel ihtiyacı olan maske hakkında doğru bilinen bazı yanlışlar uzmanlar tarafından açıklığa kavuşturuldu. Şimdi gelelim sizin de yanlış bildiklerinizi düzeltmeye…

Medikal maskenizin sadece ağız kısmınızı kapatmasının yeterli olduğu bilgisi yanlıştır. Ağız ile birlikte burun ve çenenizi de kapatacak şekilde olmalı ayrıca medikal maskenizin burun kısmındaki tel ile boşluk bırakmamalısınız.

Kirlenene kadar kullanılan medikal maskenin sizi virüsten korumasını beklemeniz de başlıca bir yanlıştır. Tekrar tekrar takıp çıkarma da bu yanlışlığın bir parçasıdır. Medikal maskeler nemlenmesi ya da belli süre kullanılmasından sonra hemen değiştirilmelidir.

Cerrahi maskeleri yıkayıp yeniden kullanılabilir olduğun asla düşünmeyin. Cerrahi maskeler herhangi bir dezenfekte edilme ya da yıkanması söz konusu değildir tek kullanımlıktır.

Maskenizi çıkarırken ortasından tutarak değil kulağınızın arkasındaki iplerden tutarak çıkarmanız daha sağlıklı olacaktır. Medikal maskenizi taktıktan sonra el ile tekrar temasta bulunmayınız ve maskenizi çıkarınca ellerinizi sabunlu su ile mutlaka yıkayınız.

Kullanmış olduğunuz medikal maskeleri bir evsel atık olarak düşünmeyin! Medikal maskenizi çıkardığınızda kullanılan kısım içine katlanarak ağzı kapalı çöpe atılmalı ve elleri yıkamayı unutmamalısınız.

Medikal maskelerin koronovirüsten korunmak için yeterli olduğunu aklınızdan çıkarın! Hijyen kuralları ve sosyal mesafe de dikkat edilmesi gereken konulardandır.

Sağlık hayattır….