Cerrahi Maske Bizi Ne Kadar Koruyor ?

Fim medical maske üretim merkezi

Cerrahi maske faydalı mı ? cerrahi maskeler gerçekten solunumda bir kalkan oluşturuyor mu? gibi sorular çokça oluşmakta gelin bu soruların cevaplarına beraber göz atalım.

Maske; kimyasal, fiziksel ve biyolojik yapı tozları gibi maddelerin insanlara verebileceği zarara karşı koruma unsuru olarak belirlenen bir tür ekipmandır.

Medikal maske, Dünyayı etkisi altına alan covid-19 ile hayatımızın bir parçası olmasının yanı sıra zorunlu bir kullanım alanı oluşturdu. Yasal olarak tüm ülkede maske takma zorunluluğu ile sağladığı koruma durumu araştırılmaya başlandı. Virüs etkisini hissettirmeyen, anti bakteriyel, yıkanabilir maske veya medikal maske olarak insanların kullanım seçeneği çoğaltıldı.

Cerrahi Maske Faydalı Mı ?

Bilim insanları virüsün etkisini en aza indirmek hatta hissetmemek için 3 katlı medikal maskelerin kullanımını öneriyor. Medikal maskelerin üretiminde orta katman için  ‘meltblown’ filtresi, kalan iki katmanı için ise ‘spunbond’ filtresi olarak adlandırılan kumaş türleri maskelerin koruma etkisini en üst seviyelere taşımaktadır.

Fim medical maske üretim merkezi
Fim medical maske üretim merkezi

Doğru maske tercihi yapılırken medikal maskenin 3 katlı olmasına özen göstermeli, buruna gelen kısmında metal tel ile oturtma sağlamasına dikkat etmeli, çene ve kulak kısmından virüs girişi olmaması için kulak tarafına giden lastik düzeyinin oranının önemi büyüktür. 3 katmanlı cerrahi maskelerin bu özellikleri taşımaları halinde virüsü %95’e kadar koruma sağladığı belirtiliyor.

Medikal maske kullanımı virüsten korunmanın en etkili ve en basit yoludur. Salgını bulaştırma oranı büyük ölçüde azalırken bulaşma ihtimali maskeler sayesinde azalıyor.