Covid-19 Vakaları Yükselişte Cerrahi Maske Kullanmaya Dikkat

Türkiye’de yaz tatili sonrası günde ortalama 300 bin Covid-19 testi yapılıyor ve pozitif vaka sayısı 20 binlere ulaştı, günlük vefat sayılarında ciddi artışlar olmakta son 24 saatte 244 kişi covid-19 sebebi ile vefat etti.

Sağlık Bakanlığı açıklamalarına göre son 24 saatte 14 bin kişi tedavi sonucunda iyileşti. Vakaların artış sebebi ile tekrardan gündeme gelen sosyal mesafe ve cerrahi maske kullanımının önemi vatandaşlar tarafından uygulanmaya başlandı.

Covid-19 a karşı en büyük önlemlerden biri olan medikal maske kullanımı halkımız tarafından seyrelmeye başlamıştı, vaka artışları ile beraber tekrardan dikkat edilmeye başlanan covid önlemleri bu süreci tamamen bitirmekte yeterli kalmamakta.

Sağlık Bakanlığı sık sık sosyal medya ve haber kanallarından aşının önemini vurguluyor, hayatın normal akışına dönmesi için maske mesafe ve hijyen kurallarının üstünde öneme sahip yeni kural eklendi oda aşı olmak.

Covid aşılarına karşı halk içinde bazı doğruluğu kanıtlanmamış iddialar konuşulmakta, bunun yanında ilk doz aşı ile beraber gelen rehavette covid-19 sürecine büyük zarar vermektedir.

Vakalar 2 hanelere inene kadar kurallara uymaya devam etmek çok önemli, medikal maske kullanarak virüsün yayılmasını engelleyin, sosyal mesafeye uyarak virüsün bulaş sürecini azaltın, hijyeni gündelik hayatınıza yayarak sadece korona virüsü değil diğer hastalıklarında önüne geçebilirsiniz.

En az 2 doz aşı olarak virüsü tamamen hayatımızdan çıkarabilir kısıtlamasız normal hayatımıza dönebiliriz.