Medikal Maske Kullanımı Virüslere Karşı Kesin Çözüm Mü ?

medikal maske üretimi

Medikal maske kullanımı bulaşıcı virüslerden solunum yollarımızı %100 korur diye bir durum tıbbi olarak kanıtlanmamıştır. Kalabalık veya virüs bulunan bir havasız ortamda uzun süre kalınması medikal maske takılmasına rağmen kesin koruma sağlamaz. Ek olarak aynı medikal maskenin uzun süre kullanılması da sağlığımıza büyük tehdit oluşturmaktadır.

Bilim insanları medikal maske kullanımı konusunda açıklama da bulunurken öncelikli olarak öksürme, ateş yüksekliği gibi belirtileri olan kişilerin mutlak olarak medikal maske kullanmaları gerektiğini söylüyor.

Medikal maskenin tamam anlamıyla koruyucu etkisi olmadığına değinerek kişilerin el temizliğine dikkat edilmesini, bunun yanında vücut temizliğinin de çok fazla önem taşıdığını vurguluyor.

Medikal Maskeyi Kullanma Sıklığı Nasıl Olmalıdır?

Hayatımızı yüksek ölçüde etkileyen virüs etkeninin salgın haline gelmesi ile medikal maske büyük önem kazandı. Bilim insanları, bulaşıcı hastalıklara karşı iki farklı maske türünün olduğunu belirtiyor.

Bunlardan biri sağlık ve hastane birimlerinde kullanılan ‘N95’ olarak bilinen filtre özelliğinin olduğu maskedir. Bir diğeri ise üç katlı cerrahi maskedir.

Bulaşıcı hastalık riski bulunan hastalarla temasta olan hastane çalışanları için ‘N95’ maske tercih edilir. Fakat maskenin belli süre içinde tüm gün takılı kullanımı halinde oluşturacağı etkileri de söz konusudur. 

Kişinin tüm gün aynı maskeyi kullanması bakteri oluşumu veya belli nem oranı üretmesi ile farklı hastalıkların ortaya çıkmasına sebep olabilir. Hayatımızı bulaşıcı hastalıklardan uzak tutmak adına kullandığımız bu medikal maskeleri belli aralıklarla yenileyerek sağlığımızı güvenceye alabiliriz. 

Medikal maskenizi sık sık değiştirin

Bulaşıcı hastalıklardan korunmak için kullandığımız ‘cerrahi maske’ olarak tanımladığımız medikal maskeler sağlık çalışanlarının kullanmış olduğu maske ile aynı koruma düzeyine sahip değildir. 

Uzmanlar, filtre görevine sahip N95 maskeleri ile cerrahi maskenin eşit seviyede koruma sağlamadığını belirtmiştir.

Üç katlı maske olarakta bilinen cerrahi maskeler genel olarak salgın hastalık tehdidi olabilecek kişilerin kullanım kitlesini oluşturmaktadır. Bilim insanlarının cerrahi maskelerin kullanımı konusunda da bir uyarısı söz konusudur. 

Uzun süre kullanılan medikal maskeler farklı hastalıklara yol açabileceğinden sık sık değiştirilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilir. Ayrıca kullanılan bir maskenin çıkarıldıktan sonra bekletilerek tekrar kullanılmasının yanlış olduğunu, çene veya el teması halinde maske yenilemesi yapılması konusunda da özellikle uyarılar yapılmaktadır.

Yaz Aylarında Cerrahi Maske Kullanımı !

Özellikler yazın artan sıcak hava ve nem ile maskemizde terleme,nefes alışverişi ve öksürme ile cerrahi maskemizde nemlenme artar medikal araştırmalar sonucu virüs ve bakteriler nemli ortamlarda daha güçlü tutunmakta ve çoğalmaktadır Ayrıca cerrahi maskelerin uzun süre takılması ile nemden kaynaklı daha üretken hale gelen virüs ve bakteriler solunum yollarımıza daha çok nüfuz edebilirler.

3 Katlı Medikal Maske Nasıl Kullanılmalıdır ?

Korona dönemi maske takmanın önemini anladık, medikal maske takmak kadar kullanımıda önemli bir unsurdur

  • Medikal maskeler uzun süre kullanılmamalıdır
  • Maskemizi takmadan önce ellerimizin temiz olduğundan emin olmalıyız
  • 3 katlı medikal maskenin katlı kısmı dışarı bakacak şekilde olmalıdır
  • Medikal maskenin üst kısmında bulunan kıvrılabilen alüminyum teli burnunuzun çevresini tamamen kapatacak şekilde biçimlendirin
  • Maskenin alt kısmını çene bölgenize kadar çekip solunum yollarını tamamen kapatacak şekilde sarmalamanız en sağlıklı kullanımdır

Medikal maske üretimi ile alakalı paylaştığımız yazımızı okumak için ziyaret ediniz. Maske üretimi