Yeni Mutant Virüs Açık Alanda 6 Kapalı Ortamda 3 Dakika İçinde Bulaşıyor

cerrahi maske ve mutant virüs

15 aydır tüm dünyayı etkileyen Covid-19 virüsü İngiltere ve Mısır mutant varyantları ile bulaş hızını arttırdı. Özellikle soğuk havalarda yayılma hızı artan covid-19 virüsü mutant varyantı ile şuan 1.5 katı  bulaştırma hızına ulaştı. Yeni mutant varyantı virüs gençleride etkilemeye başladı bu durum gidişatın ne kadar tehlikeli olduğunu bir kez daha hatırlattı.

Yeni mutant virüs varyantı kafalarda yeni soru işaretleri oluşturdu işte bu sorulardan birkaç tanesi. Yeni mutant virüse karşı cerrahi maske yeterli geliyor mu ? Kapalı ortamda yeni mutant virüs varyantı kaç dakikada bulaşıyor. Maskesiz açık alanda kaç dakikada mutant virüs bulaşır ? gibi sorular çokça sorulmaya başlandı.

Kış aylarında soğuk hava bulaşılığı arttırmada ki en büyük etken güneşin ultraviyole etkisinin az olması. Şuanda ülkemizin hava sıcaklığının düşük olması ve mutant virüs varyantının çoğalması ile vakalar günlük 35 bin bandına gelmiş bulunmakta. Cumartesü günleri yasağın kalkması ve genel yasakların esnemesi ile beraber hızlı bir artışa geçen Covid-19 hasta sayısı yasakları da tekrar getirmeye başladı.

Ofis ortamında mutant virüs bulaşma gücü

Kapalı alanda 3 Dakika Cerrahi Maskesiz Kalırsanız

Bir kez daha sosyal mesafe ve cerrahi maske kullanmanın önemini anlamış olduk. Evet yeni mutant virüs bulaşıcılık hızı artmış olsada sosyal mesafe ve medikal maske kullanımı açık alanlarda virüse karşı koruma kalkanı olmaya devam ediyor. Kapalı alanlarda ise bulaşıcılık hızı artan mutant virüs cerrahi maske kullanımı olmadığı taktirde 3 dakika içinde bulaşma oranı %85 oranındadır.

Çalışma Ortamında Konuşmazsak Virüs Yine de Bulaşır mı ?

Eğer cerrahi maske kullanıyorsanız, çalışma ortamınızı sürekli havalandırıyorsanız ve sosyal mesafeye uyuyorsanız virüs bulaşma riski azalıyor fakat 8 saat ortalama çalışma süresi olduğu için bu kadar uzun süre aynı ortamda solunum alışverişi yeni mutant virüs için bulaşmaya büyük oranda yol açıyor.

Cerrahi Maske Kullanımı Azalırsa Vaka Sayısı Artıyor

Mevsim geçişlerinde kuru ve soğuk havanın en tehlikeli dönem olduğunu vakalardaki raporlarla bunun daha iyi anlaşıldığını söyleyebiliriz en tehlikeli hava durumları soğuk ve kuru hava koşulları ile ılık ve nemli hava koşulları virüs için büyük avantaj oluyor.

Kapalı ortama girince maskede biraz gevşeme yapıldığında bu direk vaka sayılarına yansıyor. Avrupa ülkelerinde virüs gelişmeleri daha erken ortaya çıkıyor zamanla ülkemizde de sonuçlarını görüyoruz. Mevsim geçişlerinde Cerrahi maske kullanımı çok önemli lütfen sosyal mesafe ve medikal maske kullanımını kurallarına göre uygulayalım. Cerrahi maske ile alakalı diğer cerrahi maske bizi koruyor mu ? yazımızı okuyabilirsiniz